Lotos je vodná rastlina, ktorá pochádza z Ázie a Ameriky, a má listy aj kvet, ktoré plávajú na hladine. Podobá sa leknu, ktoré poznáme aj zo Slovenska. Lotosovému kvetu sa darí hlavne v stojatých a pomaly tečúcich vodách.
V čom spočíva tajomstvo lotosového kvetu?
Aj napriek tomu, že lotosový kvet je neustále vystavovaný prachu, špine, dažďu, blatu a ďalším vonkajším vplyvom, listy lotosového kvetu ostávajú stále čisté a suché. Lotos má tiež významnú úlohu vo východnom náboženstve a lekárstve, bol a je posvätnou kvetinou a je všeobecne považovaný za symbol čistoty. Vedci v roku 1964 objavili, že tajomstvo lotosového kvetu je ukryté na povrchu jeho listov.
Povrch jeho listov pokrývajú tenké hrbolčeky vysoké jednu miliardtinu metru (1 nm), ktoré sú tak malé, že sa medzi ne nedokáže dostať ani voda, ani žiadne ďalšie nečistoty. Tieto hrbolčeky menia vodu na guľôčky a takto chránia rastlinu pred vodou a usadzovaním nečistôt.
Táto schopnosť lotosu udržuje jeho listy a kvety stále čisté a suché, aj za silného dažďa. Práve schopnosť rastliny zostávať stále čistá aj napriek tomu, že vyrastá z bahna, veľmi zaujala širokú vedeckú komunitu a dnes je známa ako „efekt lotosového kvetu“ alebo ako “samočistiaci efekt”.
Lotosový efekt a nanotechnológia
Je to jav spočívajúci v tom, že sa na určitých povrchoch mení voda na guľôčky (hydrofóbnosť), ktoré z povrchu stekajú dole a pritom berú so sebou aj rôzne nečistoty.
Vedcom sa vďaka vývoju nanotechnológie podarilo veľké tajomstvo čistoty lotosu napodobniť a preniesť aj do priemyslu a do našich domácností. Vytvorili tak povrchy, ktoré sú vode odolné a majú samočistiace vlastnosti.